کاخِ اردشیر بابکان نفسی تازه کرد

پنج شنبه 17 آذر 1401

کاخِ اردشیر بابکان نفسی تازه کرد

دوست داران زیست بوم، بنایِ تاریخی کاخ اردشیر را پاک سازی کردند


تارنمای فرهنگی مهرگان گروه زیست بوم سیاوش آریا

 

گروه پاک سازان طبیعت فارس به همراه انجمن مهرگان شیراز، آدینه بیستم دی ماه بنای تاریخی فرهنگیِ کاخ اردشیر بابکان پیروزآباد پارس را پاک سازی کردند.

دوست داران  و کُنشگران (فعالین) زیست بوم  با روشناییِ دل های شان، گرمابخش هوای ابری وسرد زمستانی کاخ اردشیر بودند.

این یادمان ملی که به شُوند (دلیل) بی مهری مردمان بومی پر از زباله شده بود، با تلاش ها وکوشش های جوانان پرامیدِ کُنشگرِ زیست بوم پاک سازی شد و نفسی تازه کرد.

مدیر گروه پاک سازان طبیعت فارس که از امُرداد ماه امسال این گروه را تشکیل داده درباره آرمان های خود می گوید : من نزدیک به دو سال است که با گروه رفتگران طبیعت ، در کار پاک سازی زیست بوم استان و کشور همکاری داشته ام و چند ماهی است که خود گروه پاک سازان طبیعت فارس را بنیادگذاری کرده ام وهر ماه دو بار برنامه پاک سازی را انجام می دهیم.

او ادامه می دهد : من از پیش با بازدید از جایگاه های گردش گری و طبیعی و با آگاهی از وضعیت آن که نیازمند پاک سازی است یا نه ،  برنامه ریزی می کنم و پس از آن  با گروه به آن جایگاه رفته و کار پاک سازی را انجام می دهیم.

شهلا ایادی می افزاید : با این روش ما به مردمان بومی وگردش گران گوشزد می کنیم که زیست بوم خود را آلوده نکنند و پاس دار ونگاه بان طبیعت باشند. آرمان گروه از این برنامه ها آموزش به مردمان بومی و پالایش فرهنگ است. زیرا هنگامی که مردم با چشم خود این فعالیت ها را می بینند خود دلگرم شده ودر برخی جاها به ما نیز می پیوندند. با این حرکت ما تلنگری به مردم می زنیم و یادآور می شویم که زمین این مادر پاک را نیازاریم و با او مهربان باشیم.

ایادی به این نکته نیز اشاره می کند ومی گوید : با این وجود  نقش روزنامه ها، خبرگزاری ها و از همه مهم تر رسانه ملی( صدا وسیما) را نباید از یاد بُرد و بهترین شیوه و روش برای زیست بومی پاکیزه ، تبلیغات وبرنامه های آموزشی از سوی آنان است. او در ادامه می گوید : این روزها که درشهرهای بزرگی مانند تهران، اسپهان و دیگر شهرها آلودگی هوا وجود دارد ونفس کشیدن سخت شده است  باید توجه مردم را به پاکیزه نگه داشتن و حفظ زیست بوم جلب کرد. با این روش هم از آلودگی هوا کاسته می شود وهم بیماری از مردم  دور می شود. شهر وکشور زیبا جز با پاکیزه نگه داشتن وتمیزی آن بوجود نخواهد آمد و همه ی مردم باید در حفظ وپاکیزگی آن کوشا باشند.

شهلا ایادی درپاسخ به این پرسش که آیا گروه شما از سوی نهاد یا سازمانی پشتیبانی می شود می گوید : ما از هیچ نهاد، ارگان یا سازمانی تا کنون بهایی دریافت نکرده ایم و بیشتر بهای برنامه های پاک سازی را خودم پرداخت می کنم و باشندگان نیز بهای خودرو سفر را پرداخت می کنند.

این برنامه  سیزدهمین برنامه گروه پاک سازان طبیعت فارس بود که با  پیش نهاد وهمکاری انجمن مهرگان شیراز برپا گشته بود و از 7.30 بامداد آغاز وتا 19 شامگاه به درازا کشیده شد. و دوست داران زیست بوم از دژ دختر، سنگ نگاره تاج گذاری اردشیر بابکان در رودخانه تنگاب  وکاخ اردشیر بابکان بازدید کردند. دبیر انجمن مهرگان (سیاوُش آریا) به همراه مسعود مبین  راهنمای جهان گردی ، توضیحات تاریخی وفرهنگی بناهای یاد شده را بر دوش داشتند.

نکته در خورِ نگرش ، هوای سرد وابری زمستانی بود که موجب نشد تا گروه از کار نکوی خود بازماند.

درپایان نیز جا دارد از نماینده میراث فرهنگی شهرستان پیروزآباد؛ دُرنا شهبازی برای همکاری های خوب شان سپاس گذاری  شود.

در ادامه فرتورهای این پاک سازی را می بینیم:

 


 

زباله ها در چشمه آب کاخ اردشیر بابکان پیروزآباد


 

هوای ابری زمستانی فضای زیبایی را در بنای ملی بوجود آورده بود و کوشش بانوان چشم گیر بود


 

در هوای ابری و سرد زمستانی دوستداران زیست بوم در تلاشند


 

در جستجوی...


 

دژ دختر پیروزآباد


 

گروه پاکسازان طبیعت فارس و تنی چند از هموندان انجمن مهرگان برنامه پاکسازی را انجام دادند


 

-


 

-


 

-


 

شهلا ایادی مدیرگروه پاکسازان طبیعت فارس


 

تلاشی شورآفرین


 

زباله هایی که زمان درازی لا به لای سنگ ها جا مانده بودپژوهش گرتاریخ وفرهنگ ایران- فعال میراث فرهنگی  و زیست بوم- دبیرانجمن مهرگان شیراز1392/10/23
بازدید : 1989


دیدگاه ها

Shahla Ayadi

سپاس و درود بیکران جناب اریا. به امید ایرانی سرسبز و عاری از زباله

سپاس و درودی از دل جان وبُن دندان...به امید آن روز

علیرضا افشاری

پرتوان باشید.

سپاس و درود بی کران

بهروز قهرمانی

با سلام خدمت شما دوستان عزیز که به فیروزآباد اومدید و کمک کردید تا طبیعت ما نفسی تازه کنه. من از طرف گروه رفتگران طبیعت شهرستان فیروزآباد ، از شما تشکر میکنم و امیدوارم برنامه های مشترکی در آینده با هم داشته باشیم. با تشکر سرپرست گروه رفتگران طبیعت شهرستان فیروزآباد www.facebook.com/groups/R.T.Firuzabad

سپاس بی کران. امیدوارم بتوانیم درآینده همکاری داشته باشیم. شادزی، پاینده ایران

امیر

با سلام و تشکر فراوان از زحمات شما عزیزان عاشق طبیعت و فرهنگ این سرزمین کهن. شاد باشید و پیروز انجمن ایلام شناسی ایران

با درود بی کران. از مهر شما سپاس دارم(قدردان). مهرتان افزون باد پاینده ایران

الهام

درود بی کران آقای آریا. به نظرمن با هیچ زبانی نمیشه از این زحمت شما و دوستان سپاسگذاری کرد. پرتوان ، پر انرژی همه با هم برای آبادی ایران عزیز

درود و سپاس بی کران از مهرورزی شما. برای ایرانی آباد وآزاد باید دست دردست هم دهیم و بکوشیم تا کشورمان را بسازیم. در این راه از هیچ کوششی نباید دریغ کرد. شادزی
بامهر به ایران / پاینده وجاوید باد ایران

حمید نیک منش

به امید روزی که ایقندر فهم مردم و درک بعضی از انسان ها بالا بره که به سرزمین و تاریخ و هویتشون پی ببرن

با درود و سپاس فراوان / چنین باد
پاینده ایران

عبدی منصوری

سپاس از کوشش همه ی دوستان

دیدگاه خود را بنویسید