تخت جمشید در هنگام سال نو

جمعه 4 اسفند 1402

تخت جمشید در هنگام سال نوتارنمای فرهنگی مهرگان گروه جشن های ایرانی سیاوُش آریا*

 

«نوروز» را بی گمان باید بزرگ ترین جشن ملی میهنی ایرانیان دانست که از پَس هزاره های تاریخ و با فراز و نشیب های بسیار به سلامت گذر کرده و با اندکی دگرگونی به ما رسیده است. این جشن کهن، امروزه در میراث ناملموس سازمان علمی، پژوهشی و فرهنگی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. همچنین نوروز در ایران، هنگام نو شدن و زایندگی طبیعت است که با آمدن بهار همراه است.

به گزارش تارنمای فرهنگی مهرگان، زمانی که در کشور ما بهار از راه می رسد، طبیعت و زندگی و همۀ چیزهای پیرامون ما رنگ و بوی دیگری به خود گرفته و به گفته ای نو می شوند. «نوروز» این کهن جشن وَرجاوند که نماد خِردوَرزی و اندیشۀ پاک نیاکان ما بوده است، فلسفۀ ژرفی (عمیقی) را در دل خود نهفته دارد که تنها باید آن را شناخت و حس کرد تا بتوان با آن همراه و همگام بود. گردشگری یکی از برنامه هایی است که در نوروز حال و هوای دیگری دارد و برخی از هم میهنان کوشش می کنند که در کنار دید و بازدید نوروزی کوله بار سفر را بسته و به یکی از شهرهای کشور بروند. اما یکی از شهرها و استان هایی که پیوسته و همواره گردشگران بسیاری را در خود پذیراست، شهر شیراز و استان پارس (فارس) است. در این میان یادمان جهانی پارسه (تخت جمشید) که یادگار بزرگ ترین شهریاری دادگستر جهان بوده است از ارزش ویژه ای برخوردار بوده و هر ساله شمار (تعداد) بسیاری را به سوی خود می کشاند. از سویی دیگر، بیشتر هم میهنانی که در برنامۀ سفر خود بازدید از پارسه را برای نوروز گزینش (انتخاب) کرده اند، دوست دارند تا هنگام آغاز سال نو در این مجموعۀ جهانی باشند تا هم از فضای دلنشین و مینُوی (معنوی) آن بهره برده و هم این که دستاورد دسترنج نیاکان خِردمند خود را که مایۀ بالندگی و غرور ایرانیان است را ببینند. امروزه پس از گذشت 25 سَده هنوز هم ویرانه های این شهر بزرگ باستانی شکوهمند بوده و هر انسان ژرف اندیش و خِردمندی را به ستایش (تحسین) سازندگانش و اندیشه وا می دارد. امسال نیز، همانند سال های گذشته هنگام آغاز سال نو و یکم فروردین، پارسه این دُردانۀ یادمان های جهانی ایران شور و شادی ویژه ای را داشت و هم میهنان از جای جای این سرزمین اهورایی به دیدار آن آمده بودند تا شکوه و بزرگی و فرهنگ والای نیاکانی خود را بیننده باشند.

در پایان نیاز به یادآوری است که انجمن مهرگان شیراز برای دوازدهمین سال پِیاپی در هنگام دگرگونی سال نو در پارسه باشَنده بود.

نوروز جمشیدی یادگار پاک نیاکان خردمندمان بر همۀ ایرانیان و جهانیان خجسته باد.


در زیر نگاره هایی که یکم فروردین گرفته شده است را ببینید :پلکان شمال شرقی آپادانا،جایگاه پیشکش آورندگان

پلکان ورودی صفه پارسه

دروازه ملل، دید از بالا

ستون های کاخ آپادانا و پشت آن تچر

محوطه ورودی به مجموعه جهانی پارسه در یکم فروردین ماه

مردم از جای جای کشور برای هنگام سال نو  خود را به پارسه رسانده بودند

نگاره ای از خشیارشا که به مجلس بارعام شاهی نامدار است و از آیین های ویژه نوروز بوده است*پژوهشگر تاریخ و فرهنگ ایران راهنمای گردشگری خبرنگار آزاد کُنشگر میراث فرهنگی، گردشگری و زیست بوم دبیر انجمن مهرگان1395/01/03
بازدید : 3227


دیدگاه ها

anahid

نوروز جمشیدی یادگار پاک نیاکان خردمندمان بر همۀ ایرانیان و جهانیان خجسته باد.

دیدگاه خود را بنویسید